3 ARALIK DÜNYA ÖZÜRLÜLER GÜNÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

3 ARALIK DÜNYA ÖZÜRLÜLER GÜNÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

3 Aralık Dünya Özürlüler Günü, 02.11.2011 Cuma günü Gençlik Parkı Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro salonunda yapılan bir programla kutlandı. Altındağ’da bulunan özel eğitim kurumlarının ortaklaşa düzenlediği program vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrenciler tarafından seslendirilen birbirinden güzel türkülerle devam eden programda bir konuşma yapan Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü sayın Erol BOZKURT, böyle anlamlı bir organizasyonun içerisinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek engelli olmanın her insanın karşılaşabileceği muhtemel bir gerçek olduğunu söyledi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Şöyle ki; yaşlılık, hastalık, sevgi ve saygısızlık gibi birçok haller de bir çeşit engelliliktir. Her türlü noksanlık biz insanoğlu içindir. Bizim yapacağımız şey, kendimizden daha kötü durumda olanlara bakıp halimize şükretmek, tevekkül ve sabırla hayata bağlanmaktır. Bedensel veya zihinsel engel iyi bir insan olmamıza engel değildir. Çünkü üstünlük ve şeref, bedeni ve maddi ziynette değil, güzel ahlâktadır.”

Engelli vatandaşlarımızın hayatlarının kolaylaştırılmasında kendilerine de büyük sorumluluklar düştüğünü belirten Erol BOZKURT, “Engelli bireylere değer vermeli, söz ve davranışlarımızla onların gönüllerini almalı, huzur ve mutluluklarına vesile olmalıyız. Hayatlarını kolaylaştırıcı mahiyette her türlü maddî ve manevî tedbiri almalı, gerekli altyapı hizmetlerini sunmalıyız. Engelli ve özürlü çocukları olan ailelere yardım yapmalı, eğitim ve öğretim desteğinde bulunmalıyız. İmkânlarımızı zorlayarak, özürlü ve engelli kardeşlerimize iş imkânı sağlamalı; böylece onlara, çalışıp üretmenin ve helâlinden kazanmanın mutluluğunu tattırmalıyız.” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Konuşmasının sonunda engelli öğrencilerin velilerine seslenen Erol BOZKURT, bu çocuklarımızın eğitiminde göstermiş oldukları sabır ve fedakarlıklarından dolayı velilere ve öğretmenlere teşekkür etti.

Program, Çağdaş Eğitim Uygulama Okulu ve İş Merkezi İzci Grubunun gösterisi ve “Ispanaklı Yumurta” skeci; Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler anasınıfı ve ilköğretim öğrencilerinin sergiledikleri bale gösterisiyle devam etti. Bale gösterisinin ardından öğrencilerimizin açtıkları “Hayatı paylaşmak için hiçbir engel yoktur.” pankartı izleyenlerden büyük alkış aldı.

Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencilerinin davul şovu ile devam eden programda yine aynı okul öğrencilerinin sergiledikleri Artvin yöresi halk oyunu ve seğmen gösterisi; Yahya Galip Özsoy İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencilerinin sergiledikleri Adıyaman yöresi halk oyunu gösterileri de büyük beğeni topladı.

Program, Göreneller Görme Engelliler İlköğretim Okulu ve İş Okulu öğrencilerinden oluşan koronun seslendirdiği birbirinden güzel Türk Sanat Müziği eserleriyle sona erdi.